Test kamery GoPro HD Hero2

Od dłuższego czasu chodził mi po głowie zakup sportowej kamery, którą bez obaw będzie można zabrać na rowerowe wypady. Mimo, że konkurencja na rynku kamer przeznaczonych do sportów ekstremalnych wydaje się bardzo duża to z racji na jakość rejestrowanego obrazu oraz szeroką gamę mocowań i akcesoriów wybór był stosunkowo prosty i padł na GoPro HD Hero2 w wersji Outdoor.

 img_1697

Pierwsze wrażenia

Już pierwszego dnia po zakupie miałem przyjemność przetestować sprzęt w nadmorskiej scenerii słonecznej Chorwacji. Wśród nagranych scen znalazło się sporo górskich i nadmorskich krajobrazów, przejazdów po kamienistych single trackach oraz bardzo szybkich zjazdów po szerokich ale nie zawsze równych szutrowych drogach.

Jakość obrazu

Każde z nagranych scen są inne i w inny sposób pokazują możliwości sprzętu. Otwarte przestrzenie w górach czy też Adriatyk oglądany z wysokości ponad 1500 metrów nad poziomem morza świetnie prezentuje się w pełnej rozdzielczości Full HD (1080p). Szybkie, dynamiczne sceny zjazdów górskimi ścieżkami najlepiej wyglądają podczas zapisu na filmie zawierającym 60 klatek na sekundę (przy rozdzielczości 720p). W zależności od tego co planujemy nagrywać, trzeba zdecydować się na jeden rodzaj filmu aby uniknąć problemów podczas montażu.

Montaż kamery

Po obejrzeniu pierwszych kilku godzin nagranego materiału polecam stosowanie szelek służących do mocowania kamery na klatce piersiowej. Ujęcia nagrane podczas szybkich kamienistych zjazdów z kamery zamontowanej na kasku są zbyt nerwowe i ciężko zmontować je w przyjemną do oglądania całość natomiast ujęcia z klatki dają stabilny obraz i stabilny, efektowny widok na kierownicę i przód roweru.

img_3472

Postprodukcja

Jak się okazało, postprodukcja nie jest łatwym zadaniem i nawet przy wykorzystaniu wiodącego na rynku oprogramowania do obróbki video przygotowanie atrakcyjnego dla odbiorcy materiału nie jest takie proste. Podczas wyjazdu powstało kilkadziesiąt gigabajtów surowego materiału, który poddawany jest właśnie selekcji i obróbce. Teraz już wiem, że pomysł na film trzeba mieć jeszcze przed rozpoczęciem nagrywania. Po powrocie do domu nie da się dograć ani powtórzyć brakujących scen. Mam jednak nadzieję, że uda mi się zmontować coś ciekawego. Pierwsze efekty będziecie mogli zobaczyć już niedługo!

Podsumowanie

GoPro HD Hero2 to kompaktowa kamera przeznaczona głównie do filmowania wszelkiego rodzaju sportów ekstremalnych w każdych warunkach. Kamera została zaprojektowana w taki sposób aby można ją było zamontować na wiele sposobów w różnych miejscach – na głowie, kasku, klatce piersiowej czy też na rowerze, desce windsurfingowej lub samochodzie. Możliwości montażu jest tak wiele, że sposoby wykorzystania kamery ogranicza jedynie pomysłowość użytkownika.

Umieszczone na obudowie dwa przyciski sterowania sprawiają, że kamera jest bardzo prosta w obsłudze. Potrzeba naprawdę niewiele czasu aby zacząć sprawnie poruszać się po intuicyjnym menu i w pełni wykorzystywać możliwości kamery.

Obraz Full HD (1080p) nagrany przy dobrym oświetleniu wygląda rewelacyjnie. Ruch jest płynny, kolory nasycone, a stosunkowo szybkie dostosowanie parametrów ekspozycji do natężenia światła powoduje, że prześwietlenia w dynamicznych scenach ze zmiennym oświetleniem są naprawdę niewielkie jak na sprzęt tego typu. Przy nagrywaniu statycznych scen mogą przeszkadzać zniekształcenia krajobrazu (szczególnie linii horyzontu) spowodowane zastosowaniem szerokokątnego obiektywu jednak w dynamicznych sportowych scenach efekt rybiego oka może stanowić ciekawe urozmaicenie nagrywanych scen.

Kamera doskonale spełnia swoją rolę. Można nią nagrywać zarówno spokojne rowerowe wycieczki jak również bardziej ekstremalne sportowe zmagania w każdych warunkach. My z kolei wykorzystamy ją także podczas przygotowań do kolejnego sezonu startowego, a konkretnie do analizy techniki jazdy w górach.

Najważniejsze parametry kamery

Optyka:

  • Stała przysłona f/2.8
  • Kąt widzenia 170 stopni dla wszystkich dostępnych rozdzielczości
  • Kąt widzenia 127 stopni dla 1080p i 720p
  • Kąt widzenia 90 stopni dla 1080p i 720p

Dostępne rozdzielczości HD:

  • 1080p (30 klatek/s)
  • 960p (48 klatek/s, 30 klatek/s)
  • 720p (60 klatek/s, 30 klatek/s)

Pozostałe parametry VIDEO:

  • Matryca CMOS o wielkości 1/2.3”
  • Pomiar ekspozycji punktowy lub centralny
  • Automatyczny balans bieli
  • Zapis video w formacie mp4 z wykorzystaniem kodeka H.264

Foto:

  • Zdjęcia w rozdzielczości 11MP, 8MP i 5 MP
  • Kąt widzenia 170 i 127 stopni
  • Tryb pojedynczy, Burst (10 zdjęć w ciągu 1 sekundy) oraz zdjęcia w serii w odstępach od 0,5 sekundy do 60 sekund.

Dystrybutorem sprzętu GoPro w Polsce jest firma Freeway OMT Sp. z o.o.

Pozostałe zdjęcia z testu w galerii.